Tajne porozumienie Sykes-Picot. Jak Francuzi i Brytyjczycy podzielili Bliski Wschód?
W 1916 r., gdy pierwsza wojna światowa nadal trwała, rządy Wielkiej Brytanii i Francji zawarły tajne porozumienie w sprawie powojennego podziału tureckich posiadłości na Bliskim Wschodzie. Umowa - od nazwisk jest autorów - przeszła do historii jako umowa Sykes-Picot. Wytyczyła ona grubą linię na mapie, która przebiegała od Akki na wybrzeżu Morza Śródziemnego do Kirkuku przy granicy z Persją. Terytoria na północ od tej linii miały znaleźć się pod protektoratem Francji, a tereny na południe - pod protektoratem Wielkiej Brytanii. Powszechnie przyjmuje się, że umowa Sykes-Picot stanowi podstawę współczesnych granic na Bliskim Wschodzie.
To jednak tylko jedna strona medalu. Bowiem tak naprawdę przez całą pierwszą wojną światową oraz później, Wielka Brytania i Francja toczyły ze sobą zakulisową grę o wpływy na Bliskim Wschodzie. Grę, w której można było kłamać, oszukiwać i naginać zasady. Grę, w której jak pionki można było wykorzystywać tak samo Arabów, jak i żydów, obiecując im własne państwa. Grę, w której sojusznik szybko mógł stać się rywalem, czy nawet wrogiem.
Zapraszam na materiał poświęcony historii tej wielkiej gry między Wielką Brytanią a Francją, której skutki po dziś dzień są odczuwalne na Bliskim Wschodzie.
Materiał powstał we współpracy z Wydawnictwem Prześwity, wydawcą polskiego wydania książki Jamesa Barra pt. "Linia na piasku. Konflikt, który ukształtował Bliski Wschód"