Ambasador Rosji wezwany do irańskiego MSZ-u
W środę do irańskiego MSZ-u wezwano rosyjskiego ambasadora To odpowiedź Teheranu na wspólne oświadczenie Rosji i państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej wydane kilka dni temu.
W środę do irańskiego MSZ-u wezwano rosyjskiego ambasadora To odpowiedź Teheranu na wspólne oświadczenie Rosji i państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej wydane kilka dni temu.
O co chodzi? Już wyjaśniam.
W poniedziałek, w Moskwie odbyło się spotkanie Ławrowa z przedstawicielami Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC). Do Rady należy 6 krajów: KAS, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i ZEA.
Spotkanie zakończyło się wydaniem wspólnego oświadczenia, w którym poruszono temat 3 spornych wysp.
Chodzi o położone w Zatoce Perskiej wyspy: Abu Musa, Większy Tunb i Mniejszy Tunb.
Wyspy te zostały zajęte przez Iran w 1971 r., a zatem jeszcze w czasach szacha. Wcześniej pozostawały one pod władzą emiratów Szardża i Ras al-Chajma, które ostatecznie weszły w skład ZEA.
W oświadczeniu stwierdzono, że Rosja i kraje GCC "popierają wszystkie pokojowe działania ZEA na rzecz wypracowania pokojowego rozwiązania" w sprawie trzech spornych wysp".
Oświadczenie może wydawać się "delikatne", ale nie dla Irańczyków.
Rzecznik irańskiego MSZ-u powiedział wczoraj wprost: "Te wyspy należą do Iranu od zawsze. Takie oświadczenia stoją w sprzeczności z ideą przyjaznych relacji z Teheranem".
Iran nie zatrzymał się jednak na oświadczeniach. W środę do MSZ-u wezwano rosyjskiego ambasadora.
"Zgrzyt" między Rosją a Iranem w sprawie wysp nie powinien być jednak interpretowany jako kryzys na linii Moskwa-Teheran.
W grudniu 2022 r., Chiny i GCC wydały wspólne oświadczenie o podobnej treści (w zakresie wysp). I wtedy też Teheran wezwał do siebie chińskiego ambasadora.
Iran gra tak "ostro" w sprawie spornych wysp, bo to temat który dobrze nadaje się na użytek wewnętrzny ("silne państwo, upominające się o swoje interesy") jak i zewnętrzny ("to Iran dyktuje warunki w Zatoce").
Swoją drogą irański MSZ nie zapomniał przy okazji podnieść tematu nazewnictwa Zatoki i na swoje angielskie konto wrzucił tweeta jak poniżej (Zatoka Perska). Tymczasem kraje arabskie używają nazwy "Zatoka Arabska".
I tak się żyje powoli na tym Bliskim Wschodzie. ;)